fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Klauzula waloryzacyjna – 5 rzeczy do sprawdzenia zanim złożysz ofertę

Damian Michalak26 października 2023Komentarze (0)

Dynamika zmian rzeczywistości gospodarczej sprawia, że kluczowym elementem dobrej umowy o zamówienie publiczne staje się mechanizm waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy. Zwłaszcza w kontraktach rozciągniętych w czasie na długi okres, np. na 2 lata.

Wielu wykonawców sprawdza przed złożeniem oferty projekt umowy jedynie pobieżnie. Tymczasem wejście w szczegóły jest tu kluczowe. Klauzula waloryzacyjna, nawet jeśli wygląda na pierwszy rzut oka atrakcyjnie, może w praktyce dawać ochronę czysto iluzoryczną. Dlatego, zanim złożysz ofertę sprawdź co najmniej następujące kwestie:

„Pułap startowy” waloryzacji

Jakie zmiany cen i kosztów uprawniają wykonawcę do wnioskowania o podwyżkę wynagrodzenia? Zamawiający często obchodzą (świadomie lub nie) wymogi Prawa zamówień publicznych precyzując poziom zmiany cen i kosztów na niebotycznie wysokim poziomie. Kiedy sprawdzam na życzenie klientów poprawność klauzul waloryzacyjnych okazuje się, że czasami wniosek o waloryzację może zmaterializować się tylko w teorii. W praktyce bowiem tak potężne fluktuacje cenowe nie występują na danym rynku.

Właściwa metodologia waloryzacji

Wielu zamawiających upatrzyło sobie jako „złoty środek” wskaźniki inflacyjne GUS. Czasami ma to sens, ale często nie ma. W doborze wskaźnika waloryzacji ważne jest bowiem jego powiązanie z przedmiotem zamówienia. To logiczne, że przykładowo w robotach budowlanych lepszym niż inflacja wskaźnikiem waloryzacji będą ceny produkcji budowlano-montażowej. Z kolei, gdy główny koszt wykonawcy to wynagrodzenia personelu, ciekawym odniesieniem w kontekście waloryzacji będzie wskaźnik mówiący o średnim wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

Właściwy wskaźnik waloryzacji

Poza tym, nawet jeśli zamawiający przewiduje wskaźnik inflacyjny, to często nie potrafi wskazać który dokładnie ma na myśli. Roczny, kwartalny, miesięczny? Miesiąc po miesiącu, czy miesiąc danego roku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego? Nie wiadomo, a to ważne. Gdy widzisz, że umowa milczy na ten temat, interweniuj.

Częstotliwość waloryzacji

Jedna z umów, którą ostatnio przeglądałem przewidywała pierwszą waloryzację wynagrodzenia wykonawcy po upływie dopiero 1,5 roku obowiązywania umowy. Czy o to chodzi w art. 439 Pzp? Chyba niekoniecznie. Warto powalczyć o większą częstotliwość zmian wynagrodzenia, a także o zakres świadczeń objęty podwyżką. Często dotyczy ona tylko świadczeń pozostałych jeszcze do wykonania. Tymczasem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwaloryzować wynagrodzenie także za świadczenia przeszłe.

Maksymalna wartość zmiany wynagrodzenia

Kolejny przykład z życia wzięty to ustalenie przez jednego z zamawiających granicznej zmiany wysokości wynagrodzenia na poziomie… 0,5 procenta wartości pierwotnej ceny ofertowej. Pamiętaj, takie zachowanie zamawiającego może być uznane za próbę obejścia prawa. Waloryzacja ma mieć sens nie tylko prawny (sprostanie wymogom formalnym Pzp), ale przede wszystkim ekonomiczny.

Pamiętaj, że prawo daje Ci możliwość zadbania o jakość Twojej przyszłej umowy z zamawiającym jeszcze zanim złożysz ofertę. Jeśli nie zainterweniujesz, a pozyskasz zamówienie na niekorzystnych warunkach, zmiana kontraktu może być już niemożliwa. Dlatego warto walczyć o swoje. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zawsze możesz do mnie napisać.

Photo by Josh Appel on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: