fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia podwykonawcy wolne od kar umownych?

Damian Michalak02 stycznia 2020Komentarze (0)

Witaj w nowym roku! Patrząc z perspektywy zawodowej – nieco symbolicznym:) W końcu jest to ostatni rok obowiązywania aktualnej ustawy Prawo zamówień publicznych. Za rok obudzimy się już w zupełnie nowej rzeczywistości zamówieniowej. I jestem pewien, że dużo lepszej.

Przed wszystkimi uczestnikami rynku naprawdę sporo wyzwań związanych z przyswojeniem nowy przepisów (i elektronizacji po nowemu). Ale czy patrząc na nadchodzące zmiany nie można powiedzieć, że będzie to przyjemna i niosąca nadzieję nauka?:) W końcu czeka nas m.in.:

  • likwidacja obowiązkowego wadium,
  • zmniejszony rygor zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
  • skuteczniejsza waloryzacja wynagrodzeń wykonawców,
  • odformalizowanie przetargów krajowych,
  • sprawiedliwsze umowy w większym stopniu szanujące słuszne interesy wykonawców.

I wiele innych! Liczę zatem na spotkanie z Tobą co najmniej na jednym ze szkoleń poświęconych nowej ustawie Pzp.

PS: Na każde wyzwanie i ciężką pracę zawsze warto się dobrze przygotować. Także mentalnie. Jeśli chodzi o mnie, to dopinam właśnie swoją walizkę i wybieram się na narty. Tydzień jazdy w pełnym słońcu na pewno pozwoli naładować przysłowiowe baterie:)

Pod swoją nieobecność polecam Ci śledzenie najnowszych doniesień z Sądu Najwyższego. Zajmie się on bowiem wkrótce rozważeniem odpowiedzi na bardzo ciekawe pytanie: czy można zastrzec karę umowną wykonawcy z tytułu opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia podwykonawcy?

Temat od dawna jest kontrowersyjny – w końcu Kodeks Cywilny pozwala nakładać kary umowne wyłącznie na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania świadczeń NIEPIENIĘŻNYCH.

Jeśli SN uzna, że ww. praktyka jest niedopuszczalna, wymusi to zmiany wielu umów o zamówienia publiczne, a ukaranym wykonawcom otworzy roszczenia o zwrot zapłaconych kar.

Zatem, trzymajcie rękę na pulsie….;)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: