fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Szanuj podwykonawcę swego jak siebie samego

Damian Michalak12 października 2021Komentarze (0)

Jeżeli miałeś już okazję wejść w detale nowej ustawy Prawo zamówień publicznych (albo chociaż śledzisz mojego bloga), na pewno zauważyłeś, że nowe przepisy bardziej wspierają wykonawców niż te z 2004r. Pisałem o tym choćby tutaj: [KLIK].

Warto zauważyć, że nowe PZP, w całym swym prowykonawczym majestacie, dba także o interesy podwykonawców. Przykład? Proszę bardzo:

Art. 463 PZP: Umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień kształtujących prawa i obowiązki podwykonawcy, w zakresie kar umownych oraz postanowień dotyczących warunków wypłaty wynagrodzenia, w sposób dla niego mniej korzystny niż prawa i obowiązki wykonawcy, ukształtowane postanowieniami umowy zawartej między zamawiającym a wykonawcą.

Dłuższy termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy niż termin zapłaty wynagrodzenia od zamawiającego? Nie przejdzie.

Wyższy limit kar umownych podwykonawcy niż w samym kontrakcie głównym z zamawiającym? Nie przejdzie.

Wyższa kara za to samo przewinienie zastrzeżona dla podwykonawcy? Nie przejdzie, ale… zaraz zaraz… co to jest wyższa kara?

Przytoczę Ci to, co usłyszałem niedawno od jednego z zaprzyjaźnionych wykonawców:

Panie Mecenasie, z tymi karami to trochę nie wiadomo w nowej ustawie. Niech Pan powie – mamy w umowie z zamawiającym karę na poziomie 10% wynagrodzenia za odstąpienie od kontraktu z naszej winy. I teraz – jeśli ja zastrzegę podwykonawcy taką samą karę za odstąpienie z jego winy – czyli 10% MOJEGO wynagrodzenia, to będzie OK? W końcu to ta sama kwota pieniędzy. Nie traktuję wtedy podwykonawcy gorzej niż traktuje mnie sam zamawiający, prawda?

 

No cóż – nieprawda. Przynajmniej według mnie. Abstrahując tu od etyki biznesu, pamiętać należy o obowiązującej w PZP zasadzie proporcjonalności. Nie mówiąc już o orzecznictwie sądów zakazującym np. generalnym wykonawcom na transferowanie pełni swoich ryzyk kontraktowych na słabszych z reguły ekonomicznie podwykonawców. Zatem – kara w wysokości 10% wynagrodzenia jako sankcja za odstąpienie od umowy z winy podwykonawcy? Owszem – pod warunkiem, że procent obliczymy od wynagrodzenia podwykonawcy, nie generalnego wykonawcy.

 

 

Drogi (Pod)Wykonawco, dobrego dnia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: