fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Umowa konsorcjum. O czym absolutnie nie wolno Ci zapomnieć?

Damian Michalak18 września 2019Komentarze (0)

Doradzając wykonawcom zamówień publicznych wielokrotnie miałem okazję widzieć umowy konsorcjum zawierane między firmami, które łączą swoje potencjały w celu pozyskania i wspólnej realizacji zamówienia publicznego.

O ile przytłaczająca większość takich umów bardzo dobrze rozgranicza zakres czynności wykonywanych przez każdego z konsorcjantów, o tyle podobna ilość pomija lub reguluje bardzo szczątkowo rzecz absolutnie kluczową.

O co chodzi? O ODPOWIEDZIALNOŚĆ w relacji miedzy konsorcjantami.

Wyobraź sobie bardzo prawdopodobny scenariusz: realizujesz zamówienie publiczne razem ze swoim konsorcjantem. Specyfika zamówienia sprawia, że przystępujesz do pracy w pierwszym etapie zamówienia. Twoja praca stanowi ok. 30% całego zakresu umowy z zamawiającym, po wykonaniu którego do akcji wkracza Twój konsorcjant. Traf chciał, że wykonywanie kontraktu nie idzie mu zbyt dobrze. Wady jakościowe i nieterminowość Twojego partnera sprawiają, że Zamawiający nakłada na Was kary umowne.

Co teraz? Czy coś Ci grozi?

Jak zapewne wiesz, konsorcjanci odpowiadają przed zamawiającym solidarnie. Nie da się temu zapobiec. Zamawiający może skierować roszczenie do wszystkich konsorcjantów, do jednego z nich, bądź tylko do niektórych – wedle swojego uznania i do momentu wyegzekwowania roszczenia.

Załóżmy, że roszczenie o zapłatę kar kierowane jest do Ciebie.

„Ale przecież to nie moja wina” – powiesz. W końcu to zachowanie Twojego partnera, a nie Twoje uruchomiło mechanizm kar umownych. Niby prawda, ale zamawiającego nie będzie to interesowało…

I tu dochodzę do sedna sprawy. Na zasady odpowiedzialności przed zamawiającym wpływu nie masz. Na relacje z konsorcjantem – już tak.

Jeżeli poniesiesz finansową odpowiedzialność za działania swojego konsorcjanta, naturalną konsekwencją powinno być przeniesienie na niego ciężaru ekonomicznego skutków jego błędów. Jest to tzw. roszczenie regresowe między konsorcjantami. By jednak w pełni zdejmowało z Ciebie odpowiedzialność za cudze błędy, musisz zapisać to w umowie konsorcjum! Jeżeli tego nie zrobisz, zastosowanie znajdzie zasada ogólna, zgodnie z którą dłużnicy solidarni odpowiadają między sobą za szkodę w częściach równych.

Dlatego nie zapominaj o tym wątku w swojej umowie konsorcjum. Nawet nie wiesz jak często wykonawcy popełniają ten błąd. Nie bądź jednym z nich.

Przedstawiona powyżej tematyka z pewnością nie wyczerpuje istotnych elementów umowy konsorcjum. A jest ich niemało. Chciałem Ci jednak zaprezentować ten, który w mojej ocenie jest szczególnie istotny.

Pamiętaj, że umowa konsorcjum to najważniejszy dokument we współpracy z kontrahentem przy wspólnej realizacji zamówienia publicznego. Dlatego nie bagatelizuj jego znaczenia. Warto pochylić się nad taką umową odpowiednio wcześniej. Być może zajmie Ci to odrobinę czasu, ale z pewnością zaoszczędzi nerwów, stresu i pieniędzy na wypadek ewentualnego sporu.

Podsumowując – dobra umowa konsorcjum pozwoli Ci spać spokojnie:)

Powodzenia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: