Dziś kolejny wpis… o pieniądzach. A konkretnie mówiąc, o waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy okiem zamawiającego.
Otrzymując od wykonawcy wniosek o zmianę umowy w zakresie wynagrodzenia, zamawiający przeanalizować musi szereg kwestii w kontekście legalności, gospodarności, treści potencjalnego aneksu. Poniżej lista kluczowych pytań, które może wówczas sobie zadać.
Dlatego, aby osiągnąć sukces w rozmowach o podwyżce wynagrodzenia, warto, aby wykonawcy weszli na chwilę przysłowiowo „w buty” zamawiającego i przy sporządzaniu wniosku o waloryzację ocenili swoje stanowisko i argumenty przez pryzmat poniższych kwestii. Nad czym zastanowi się zamawiający? Zapewne nad tym…:
- Z czego konkretnie wynika potrzeba zmiany wynagrodzenia wykonawcy? Jaka jest tego realna przyczyna?
- Jaki jest oczekiwany przez wykonawcę zakres zmiany wynagrodzenia? Czy jest uzasadniony? Czy koresponduje z zasadą proporcjonalności?
- Jakimi dowodami dysponujemy, aby ocenić przyczyny przyszłej zmiany wynagrodzenia i ich realny wpływ na wysokość wynagrodzenia wykonawcy?
- Co na temat zmian wynagrodzenia mówi nasza umowa? Jakie podstawy prawne przewiduje?
- Czy zmiana wynagrodzenia wynikająca z umowy (o ile istnieje podstawa) wymaga jednocześnie aneksu kontraktu?
- Jeśli umowa milczy na temat zmiany wynagrodzenia lub reguluje te kwestie niewyczerpująco – jakie są podstawy zmiany wynagrodzenia wynikające z PZP, a pasujące do naszych okoliczności?
- Która z podstaw z PZP będzie optymalna? Czy na pewno spełnione są wszystkie jej przesłanki?
- Czy wykonawca właściwie uzasadnił i udokumentował/uprawdopodobnił konieczność zmiany, której się domaga?
- Czy okoliczności na które powołuje się wykonawca dają mu „roszczenie o aneks”?
- Czy okoliczności na które powołuje się wykonawca i zgromadzony materiał dowodowy pozwala na przyjęcie, że zastosowanie znaleźć może klauzula rebus sic stantibus z Kodeksu Cywilnego / art. 632 par. 2 Kodeksu Cywilnego?
- Jakie ryzyka pozaprawne wiążą się z odmową zmiany wynagrodzenia? Czy mogę ponieść odpowiedzialność kontraktową za taką odmowę?
- Czy w obliczu odmowy waloryzacji wykonawca ma prawo odstąpić od naszej umowy lub doprowadzić do jej rozwiązania w inny sposób? (należy dokonać tu analizy treści umowy, ale także przepisów KC – dotyczących ogólnej części prawa zobowiązań, jak i przepisów dedykowanych konkretnemu typowi kontraktu. Inne ryzyka np. będą wiązać się z umową o roboty budowlane, a inne z umowa o świadczenie usług)
- Czy na pewno taka odmowa zmiany umowy będzie działaniem gospodarnym? Czy pozorna oszczędność na wynagrodzeniu przełoży się pozytywnie także na inne aspekty zamówienia, często pozafinansowe?
- Czy obok zmiany wynagrodzenia, zaistniałe okoliczności determinują ujęcie w aneksie także innych wątków? Np. modyfikacji harmonogramu, zakresu świadczenia, sposobu wykonania zamówienia?
- Czy okoliczności skutkujące zmianą wynagrodzenia mogą być powtarzalne? Jeśli tak – czy może warto wprowadzić do umowy klauzulę waloryzacyjną na przyszłe zdarzenia?
Zanim wyślesz do zamawiającego prośbę o podwyżkę wynagrodzenia, sprawdź czy jest ona przekonująca w świetle powyższej ‘checklisty’. Jeżeli masz wątpliwości lub zwyczajnie trudności w napisaniu dobrego wniosku o aneks, zapraszam Cię serdecznie do kontaktu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }