Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu

Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych – czy już niedługo?

Damian Michalak18 listopada 2021Komentarze (0)

Tytuł tego wpisu może brzmieć nieco groźnie, prawda? W czasach, gdy świat zmierza do legitymowania się certyfikatem, aby wybrać się np. do kina czy restauracji, wymóg pozyskania kolejnego zaświadczenia nie wydaje się zaskakujący.

O co chodzi tym razem? O mechanizm certyfikacyjny dedykowany wykonawcom zamówień publicznych. Choć osobiście nadmiernego formalizmu nie znoszę, to… pomysł wydaje mi się całkiem niezły. Dlaczego? Bo ma szansę wiele rzeczy ułatwić i znacznie usprawnić start w procedurach zamówieniowych.

Polityka zakupowa państwa a certyfikacja wykonawców

O idei certyfikatów dla firm z rynku zamówień publicznych wspominano już kilka razy przy różnych okazjach. Dziś temat ten materializuje się w Polityce Zakupowej Państwa (na razie jako projekt). Słyszałeś o takim dokumencie? Możliwe, że jeszcze nie, ale jeśli chcesz poznać szczegóły, możesz pobrać projekt Polityki klikając poniżej:

Projekt_Polityki_Zakupowej_Państwa

Ideą Polityki Zakupowej Państwa jest nadanie zamówieniom pewnej rozsądnej sterowności na szczeblu centralnym. Wynika to z nowego Prawa zamówień publicznych.  Zgodnie z art. 21 ust. 1 Pzp, Polityka….

…. określa priorytetowe działania Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze zamówień publicznych, a także pożądany kierunek działań zamawiających w zakresie udzielanych zamówień, który obejmuje w szczególności zakup innowacyjnych lub zrównoważonych produktów oraz usług, z uwzględnieniem: 1) aspektów normalizacyjnych; 2) kalkulacji kosztów w cyklu życia produktów; 3) społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców; 4) upowszechniania dobrych praktyk i narzędzi zakupowych; 5) stosowania aspektów społecznych.

Politykę Zakupową Państwa przyjmuje Rada Ministrów i aktualizuje ją raz na 4 lata. Pierwsza wersja zacznie obowiązywać od 2022 r. Przeczytasz tam wiele ciekawych rzeczy (ale też momentami  nie unikniesz nudy…), niemniej w kontekście certyfikacji wykonawców Polityka mówi, że:

Wprowadzenie mechanizmu certyfikacji do systemu zamówień publicznych stworzy wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu, który będzie służył do wykazania braku podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu (dysponowanie określoną wiedzą, doświadczeniem, personelem, sprzętem itp.). Wykonawca będzie uprawniony do posługiwania się certyfikatem na potrzeby wielu różnych postępowań, bez potrzeby każdorazowego gromadzenia i składania dokumentów (podmiotowych środków dowodowych).

Brzmi ciekawie, prawda?

Ile czasu zajmie jednak wcielenie tego pomysłu w życie? No cóż, nie podejmę się nawet spekulacji;-)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: