fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Dekalog odwołującego w Krajowej Izbie Odwoławczej

Damian Michalak25 czerwca 2019Komentarze (0)

Warunków sukcesu w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą jest co nie miara. Oto moja subiektywna lista najważniejszych z nich:

  1. Starannie przeanalizuj podstawy odwołania. Poczucie niesprawiedliwego rozstrzygnięcia przetargu to nie to samo co złamanie prawa przez zamawiającego. Nie każda czynność podlega zaskarżeniu.
  2. Ustal precyzyjnie termin przysługujący Ci na wniesienie odwołania i poprawnie oblicz „deadline”.
  3. Postaw precyzyjne zarzuty i dobrze je opisz. Możesz pomylić się wszędzie, ale nie tutaj. Izba jest związana Twoimi zarzutami i nie pomoże Ci z własnej inicjatywy nawet jeśli sama dostrzega inne uchybienia zamawiającego.
  4. Zadbaj o właściwe uzasadnienie. Długo nie zawsze oznacza skutecznie. Formułuj uzasadnienie w sposób precyzyjny, rzeczowy i zrozumiały.
  5. Pamiętaj o przekazaniu kopii odwołania zamawiającemu. Braków w tym zakresie nie da się naprawić.
  6. Zbierz odpowiednie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jak to mówią: „do sądu z dowodami, nie z emocjami”.
  7. Ustal opłatę od odwołania i wnieś ją odpowiednio wcześniej. Dowód wniesienia opłaty można uzupełnić. Samej opłaty już nie.
  8. Jeśli korzystasz z pełnomocnika, zadbaj, by treść pełnomocnictwa pozwalała mu działać w nieskrępowany sposób w każdym istotnym obszarze postępowania przed KIO.
  9. Na rozprawie wypowiadaj się rzeczowo i w zrozumiały sposób. Arbiter z KIO nie musi być specjalistą w obszarze Twojego biznesu. Mów tak, by każdy zrozumiał pozornie trudne dla laika niuanse (np. aspekty techniczne przedmiotu dostawy).
  10. Bądź przygotowany na kontrargumenty Z reguły domyślasz się jakie kontrargumenty mogą się pojawić. Przygotuj się do polemiki z nimi, a w miarę możliwości zgromadź stosowne dowody.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: