Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu

Pytania do SWZ – z przymrużeniem oka

Damian Michalak27 maja 2022Komentarze (0)

Wnioskowanie przez wykonawców o wyjaśnienie przez zamawiającego specyfikacji warunków zamówienia to jeden z ważniejszych elementów całej procedury. Aby oferta była dobrze skalkulowana i przygotowana, oferent musi rozumieć wszelkie oczekiwania zamawiającego.

Słowem-kluczem jest tu zatem PRECYZJA zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia. Życie niestety pokazuje, że czasami element ten szwankuje. Poniżej przykład – z przymrużeniem oka:) Trzeba przyznać, że korespondencja wykonawców z zamawiającymi potrafi być naprawdę barwna:

 

A, ważna uwaga. Kiedy decydujesz się zadać pytanie do SWZ (mówiąc precyzyjniej – wnioskujesz o wyjaśnienie treści specyfikacji), upewnij się najpierw, że kwestia o którą pytasz faktycznie nie została w dokumentach zamówienia precyzyjnie zagospodarowana. Zamawiający nie lubią odpowiadać na pytania, których odpowiedzi są znane od początku, a wykonawca po prostu je przeoczył. Wówczas potrafią często napisać w odpowiedzi: „Jak w SWZ”, „Zgodnie ze specyfikacją”, etc.

Jeśli jednak Twoje pytanie rzeczywiście zmierza do rozwiania wątpliwości, a zamawiający odpowiada Ci w ten sposób, pamiętaj, że takie jego zachowanie narusza Pzp (o ile wniosek o wyjaśnienie złożyłeś w ustawowym terminie). Wyjaśnienia zamawiającego powinny być MERYTORYCZNE.

Udanego weekendu!

PS. Serdeczne podziękowania dla Pani Doroty za nadesłanie przykładu o nosorożcach. Kto by pomyślał, że w zamówieniach publicznych znajdzie się miejsce także dla nich?;)

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: