fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Równoważność w ofercie wykonawcy

Damian Michalak04 stycznia 2024Komentarze (0)

Czy zdarzyło Ci się widzieć opis przedmiotu zamówienia, w którym to zamawiający posłużył się konkretną nazwą produktu, znakiem towarowym lub w inny sposób bezpośrednio wskazał na konkretne rozwiązanie, jakie chciałby otrzymać?

Zasadą jest unikanie w OPZ takiej metodologii, niemniej, większość zasad ma swoje wyjątki. Tak jest i tym razem.

Warunki „równoważności”

Jak wskazuje art. 99 ust. 5 Prawa zamówień publicznych…

Przedmiot zamówienia można opisać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy ,,lub równoważny”.

Jednocześnie, posłużenie się wspomnianą równoważnością nakazuje zamawiającemu określić jej kryteria (art. 99 ust. 6 Pzp), zwane nieprawniczo parametrami referencyjnymi. Mówiąc wprost, wykonawcy muszą rozumieć przez pryzmat jakich cech produktu zamawiający będzie weryfikował równoważność rozwiązań.

I z tym niejeden „zamawiacz” ma problem. Kryteria równoważności często tak naprawdę nie identyfikują rozwiązania alternatywnego (równoważność to wówczas zaoferowanie produktu de facto identycznego). To jeden z najczęstszych błędów popełnianych w opisie przedmiotu zamówienia w zakresie równoważności. Co ważne, skutkuje to z reguły naruszeniem zasady uczciwej konkurencji.

„Równoważny” nie oznacza „identyczny”

Zerknij co mówi na ten temat Krajowa Izba Odwoławcza:

Naruszeniem przepisów Pzp jest (…) sytuacja, gdy zamawiający teoretycznie dopuszcza możliwość oferowania rozwiązań równoważnych, lecz nie precyzuje w ogóle parametrów równoważności, jak i sytuacja, gdy wprawdzie formułuje parametry, lecz nie identyfikują one żadnego alternatywnego rozwiązania w stosunku do tego, które zostało wskazane jako referencyjne.

Logiczne, prawda?

A na przykładzie z branży IT:

W sytuacji odmiennej technologii jest niemożliwym zachowanie wszystkich parametrów technicznych i jakościowych na zasadzie zero-jedynkowej względem technologii referencyjnej, preferowanej przez zamawiającego, gdyż ze swej istoty technologie są odmienne, z uwagi na zastosowanie odmiennych rozwiązań technologicznych.

Jak widać, dopuszczenie przez zamawiającego rozwiązań równoważnych miewa charakter czysto pozorny. Jeśli masz poczucie, że w danym postępowaniu omawiana sytuacja stawia Cię poza nawiasem wykonawców i chciałbyś powalczyć o swoje prawa, zapraszam Cię do kontaktu.

PS. Korzystając z okazji, że to pierwszy wpis w 2024 roku, życzę Ci jak zawsze samych wygranych przetargów i pomyślnie zrealizowanych zamówień! Niech nowy rok przyniesie Ci mnóstwo powodów do radości i satysfakcji – nie tylko zawodowej.

Obiecuję, że na blogu „Wygraj w KIO” i w 2024 r. nie zabraknie ciekawych tematów – zapraszam Cię do śledzenia kolejnych wpisów (pamiętaj też o Facebooku i LinkedIn), a jeśli już to robisz, serdecznie za to dziękuję!

Photo by Colton Sturgeon / Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: