Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu

Grupa kapitałowa, czyli… wszystko zostaje w rodzinie

Damian Michalak28 sierpnia 2020Komentarze (0)

Cóż, nadal (na szczęście!) mamy wakacje, więc i w zamówieniach publicznych warto spojrzeć na niektóre sprawy z większym dystansem i przymrużeniem oka.

Dziś krótki komentarz na rzadko zapewne spotykany, ale jakże doniosły temat relacji… damsko-męskich (! ) w zamówieniach publicznych.

Jeśli myślisz, że chodzi o „miłość” zamawiającego do wykonawcy, to… zajmę się tym wątkiem innym razem;) Tymczasem, Twoją uwagę chciałbym skupić na pytaniu, które niedawno zadał mi zaprzyjaźniony wykonawca prowadzący jednoosobową działalność usługową.

„Panie Damianie, czy ja i moja żona tworzymy w świetle prawa grupę kapitałową? Bo wie pan, ona dosyć przedsiębiorcza jest. W przetargach nawet chce startować. I to takich, w których i ja bym chętnie złożył ofertę!”

Spieszę z odpowiedzią, której wówczas udzieliłem:

„Jeśli macie Państwo wspólność majątkową, to TAK – jesteście grupą kapitałową ze wszelkimi tego konsekwencjami, w tym koniecznością przyznania się do tego i złożenia stosownych wyjaśnień przetargowych wskazujących, że Wasze uczestnictwo w postępowaniu nie zakłóci uczciwej konkurencji”

A że podobno w cudze związki damsko-męskie lepiej się nie wtrącać, to zgrabnie zrzuciłem ciężar odpowiedzialności na KIO, wedle stanowiska której:

(…) błędne jest utożsamianie faktu przynależności do grupy kapitałowej tylko z faktu powiązania kapitałowego wykonawców (spółek kapitałowych). Za przyjęciem faktu przynależności do grupy kapitałowej należy rozumieć każdą więź między wykonawcami, która może prowadzić do zakłócenia rzeczywistej konkurencji w postępowaniu. Niewątpliwie taką sytuacją jest fakt pozostawania wykonawców, którzy złożyli oferty w danym postępowaniu w związku małżeńskim. Zdaniem Izby małżonkowie składający oferty w tym samym postępowaniu winni złożyć informację o pozostawaniu w grupie kapitałowej i równocześnie mogą wykazać, że istniejąca między małżonkami więź nie prowadzi do zachwiania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia, co podlega ocenie zamawiającego. (KIO 885/19)

Z przyjemnością i wyłącznie z ciekawości zawodowej zapoznałbym się z tymi małżeńskimi wyjaśnieniami, o których wspomina Izba;)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: