fbpx

Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

WZORY DOKUMENTÓW WYKONAWCY

Otwarcie ofert w czasach kwarantanny

Damian Michalak30 marca 2020Komentarze (0)

Witaj w kolejnym tygodniu trudnych czasów walki z epidemią koronawirusa. Jestem pewien, że obostrzenia zmierzające do skutecznej walki z niewidzialnym zagrożeniem dają się we znaki także Tobie.

Czy łatwo w obecnej sytuacji być optymistą? Pewnie nie, ale na pewno warto dostrzegać także pewne pozytywy. Jak na przykład jeden z moich zaprzyjaźnionych podwykonawców:

Panie Damianie, nareszcie cywilizacja. Można otwierać oferty online! Przecież to powinna być norma….

I będzie! Od 2021 r. publiczne otwarcie ofert wcale nie będzie musiało zakładać fizycznej obecności wykonawców na sesji otwarcia. Takie uczestnictwo będzie jedynie opcją, a zamawiający wcale nie będzie musiał jej dopuścić. Czeka nas otwieranie ofert on-line.

Dziś nie mamy jednak jeszcze w tym temacie tak klarownych przepisów. To dobrze, że Urząd Zamówień Publicznych wykazał się rozsądkiem publikując poniższy komunikat:

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi możliwości przeprowadzenia otwarcia ofert poprzez transmisję online w obecnej sytuacji epidemicznej, Urząd Zamówień Publicznych, uprzejmie informuje, co następuje:

W ocenie UZP transmisja on-line z otwarcia ofert w zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemicznego w sposób wystarczający realizuje zasadę o której mowa w art. 86  ust. 2 Pzp.

Przepis ten stanowi, że otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia. Tym samym brak możliwości fizycznej obecności zainteresowanych osób przy otwarciu ofert z jednoczesnym zapewnieniem transmisji online i podaniu uprzedniej informacji o transmisji – nie będzie stanowić naruszenia przepisów ustawy Pzp.

Czyli da się, jeśli się chce. I jak się okazuje, rozwiązania z nowej ustawy Prawo zamówień publicznych mogą pośrednio funkcjonować jeszcze przed jej wejściem w życie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: