Damian Michalak

radca prawny

Pomagam wykonawcom w skutecznym ubieganiu się o zamówienia publiczne i chronię ich interesy w sporach z zamawiającymi.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu

Pełnomocnictwo przetargowe od szefa – uważaj!

Damian Michalak13 sierpnia 2019Komentarze (0)

Jeżeli pracujesz w dziale handlowym firmy o niezbyt skomplikowanej strukturze organizacyjnej, temat dzisiejszego wpisu nie musi Cię wcale dotyczyć. Jeśli jednak składasz oferty w przetargach w imieniu swojego pracodawcy, który jest dość dużym podmiotem, warto, abyś wiedział/a o pewnych dodatkowych ryzykach dotyczących Twojego pełnomocnictwa.

Co konkretnie mam na myśli?

W przypadku, gdy nie dysponujesz prawem reprezentowania wykonawcy zamówień publicznych w oparciu o zajmowane stanowisko (np. członek zarządu czy prokurent w spółce z o.o.), umocowanie do Twojego działania w ramach przetargu wynikać musi z pełnomocnictwa udzielonego Ci przez odpowiednie osoby.

W sytuacji, gdy pełnomocnictwa takiego udziela Ci zarząd spółki w sposób przewidziany dla ważnej i skutecznej reprezentacji, większych zagrożeń nie ma (o ile oczywiście treść samego upoważnienia jest poprawna). Pewien problem może jednak pojawić się w przypadku, gdy pełnomocnictwo otrzymujesz nie bezpośrednio od zarządu, ale od swojego przełożonego – dajmy na to Dyrektora Handlowego.

Jak pułapki może kryć ta sytuacja?

Po pierwsze, Dyrektor może udzielić Ci dalszego pełnomocnictwa, jeśli możliwość taką przewidziano w upoważnieniu dla niego samego. Innymi słowy, pełnomocnictwo Dyrektora musi zawierać zapis o opcji udzielenia dalszego pełnomocnictwa. Bez tego ani rusz.

Po drugie, Dyrektor sam musi dysponować uprawnieniami do reprezentowania wykonawcy w przetargu. Już starożytni Rzymianie mówili, że nie można przekazać komuś więcej praw niż samemu się posiada. To Ci sami ludzie, którzy zbudowali Koloseum – nie mogą chyba pleść od rzeczy, prawda?;) Mówiąc wprost, jeżeli sam Dyrektor nie jest upoważniony do składania w imieniu wykonawcy ofert i reprezentowania go w przetargach, nie będzie mógł upoważnić do tych czynności dalszego pełnomocnika.

UWAGA: Zdarzało mi się widzieć kilka razy dość rozbudowane pełnomocnictwa dla szefów działów handlowych. Często nie były one sporządzane przez prawnika. W efekcie pojawiało się tam szereg dość beletrystycznych zapisów, np. „upoważnienie do negocjowania z kontrahentami, reprezentowania w rozmowach handlowych, dbałość o relacje handlowe, prawo do składania ofert”.

Niby coś, a jednak za mało. Bazując na przywołanych przykładowych zapisach (nawet na tym ostatnim!), istnieje nikła szansa, że ktoś uzna, że jesteś umocowany do złożenia oferty w przetargu. Dlaczego? Ponieważ orzecznictwo KIO jednoznacznie rozstrzyga, że pełnomocnictwo takie nie może być pełnomocnictwem ogólnym. Musi zawierać wyraźny zapis upoważniający do reprezentowania wykonawcy w postępowaniu/ach o udzielenie zamówienia publicznego. Koniec, kropka.

Po trzecie, składając ofertę przetargową w oparciu o pełnomocnictwo nie pochodzące od zarządu, pamiętaj, aby załączyć do niej nie tylko swoje pełnomocnictwo, ale także pełnomocnictwo osoby, która Ci go udzieliła (tzw. ciąg pełnomocnictw). Inaczej nie uda Ci się wykazać zamawiającemu właściwej reprezentacji.

PS: Już wkrótce na moim blogu będziesz mógł pobrać wzór pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawcy w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wraz z moim komentarzem. Jeśli jednak uznasz, że taki wzór przydałby Ci się już teraz, napisz do mnie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 660 337 223e-mail: d.michalak@dmkancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Damian Michalak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem d.michalak@dmkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: